Onur Coşkun Forum Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Onur Coşkun Forum Sitesi

İzmir Gültepe Toros Paylaşımın Adresi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Anket
Istatistikler
Toplam 50 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: inci

Kullanıcılarımız toplam 437 mesaj attılar bunda 378 konu

AdaDSL USB Modem Konfigürasyonu

YazarMesaj
onurcoskun (ADMİN)
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
onurcoskun (ADMİN)

Erkek
Tecrübe puanı : 56191

AdaDSL USB Modem Konfigürasyonu Empty
MesajKonu: AdaDSL USB Modem Konfigürasyonu   AdaDSL USB Modem Konfigürasyonu Icon_minitimeC.tesi Nis. 04 2009, 16:30

1. DONANIM KURULUMU

1.1 Paket İçeriği

AdAdsl USB Modem karton kutusunun aşağıdaki parçaları içerdiğinden emin olunuz.

AdAdsl USB Modem kutusunun içinde;

1 adet AdAdsl USB Modem
1 adet Hat Kablosu
1 adet USB Kablosu
1 adet Sürücü ve Kullanım Kılavuz CD si
1 adet Hızlı Kurulum Kılavuzu

bulunmalıdır.

1.2 AdAdsl USB Modem ve Özellikleri

Şekil 1. AdAdsl USB Modemin (a) Önden (b) Arkadan Görünüşü

AdAdsl USB Modemin çalışması ve bağlantı durumu ön panelde bulunan 3 adet LED gösterge ile izlenebilmektedir (Şekil 1a). LED göstergelerin anlamları ve açıklamaları aşağıdaki tabloda görülmektedir (Tablo 1).

Tablo 1. AdAdsl USB Modem LED Gösterge Özellikleri

AdAdsl USB Modemin arka panelinde ADSL hat bağlantı, telefon ve USB konnektörleri

bulunmaktadır (Şekil 1b).

Bu konnektörlerin açıklamaları aşağıdaki tabloda görülmektedir (Tablo 2).

Tablo 2. AdAdsl USB Modem Konnektör Özellikleri

1.3. AdAdsl USB Modem Kurulumu

AdAdsl USB Modemi kutudaki kablosu ile bilgisayarın herhangi bir USB arayüzüne takınız. Şekil 3’te görülen bağlantı şemasına göre gerekli kablo bağlantılarını yapınız ve bilgisayarınıza yazılım sürücülerini yükleyiniz.

Şekil 3. AdAdsl USB Modemin Kurulum Şeması

1.4. İşletim Sistemlerinde AdAdsl USB Modem Sürücülerinin Kurulumu

AdAdsl USB Modem, ürün CD si içindeki .inf dosyaları kullanılarak bilgisayarda kurulu işletim sistemine tanıtılmalıdır.

Windows XP işletim sistemleri için AdAdsl USB Modem sürücü kurulumu örnek olarak verilmiştir. Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra, Türk Telekom tarafından atanan kullanıcı Adı ve şifresini http web tabanlı yönetim arayüzünü kullanarak giriniz. (AdAdsl Konfigürasyonu) LNK (Bağlantı) LED’i aktif olduktan sonra Internet erişiminiz sağlanmıştır.

- Windows XP İşletim Sisteminde Sürücü Kurulumu

AdAdsl USB Modemin bağlanacağı bilgisayar açık olmalı ve ekran masaüstünde bulunmalıdır.

AdAdsl USB Modem bilgisayara USB kablosu ile bağlandığında Windows XP işletim sistemi yeni donanımı bulacaktır.

Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı penceresi ekrana çıktığında yandaki seçeneği işaretleyerek İleri’ ye basınız.

Ekranda görüntülenen pencerede CD-ROM sürücü seçeneğini işaretleyerek İleri ‘ye basınız (Diğer seçenekler işaretli olmamalıdır).

Bilgisayar gerekli olan sürücüleri aramaya başlayacaktır. Bu aşamada ekrana çıkan
pencerede Devam Et seçeneğine basarak devam ediniz.

Sürücü dosyaları bilgisayara yüklenmeye başlayacaktır. Bu aşamada ekrana çıkan pencerede Devam Et seçeneğine basarak devam ediniz.

Yandaki pencere ekrana çıktığında AdAdsl USB Ağ Arayüzü başarıyla yüklenmiştir. Son butonuna basınız.

İşletim sistemi AdAdsl USB Ağ Cihazını bulacak ve yandaki pencereyi açacaktır. Yeni Donanım Ekleme Sihirbazı penceresinde yandaki seçeneği işaretleyerek İleri’ ye basınız.

Ekranda görüntülenen pencerede CD-ROM sürücü seçeneğini işaretleyerek İleri ‘ye basınız (Diğer seçenekler işaretli olmamalıdır).

Bilgisayar gerekli olan sürücüleri aramaya başlayacaktır. Bu aşamada ekrana çıkan pencerede Devam Et seçeneğine basarak devam ediniz.

Sürücü dosyaları bilgisayara yüklenmeye başlayacaktır.

Yandaki pencere ekrana çıktığında AdAdsl USB Ağ Bağdaştırıcısı başarıyla yüklenmiştir. Son butonuna basarak kurum işlemini tamamlayınız.

Kurulum sonrasında Denetim Masasında bulunan Sistem’ i seçiniz. Aygıt yöneticisinde AdAdsl USB Network Adapter ve AdAdsl USB Network Interface in kurulduğunu gözlemleyiniz.

İşletim sistemi bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı istemeyecektir. Fakat; bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

2. AdAdsl USB MODEM KONFİGÜRASYONU

2.1 Web Yönetim Arayüzüne Giriş

AdAdsl USB Modemin konfigürasyonlarının yapılabilmesi ve çalışma durumunun izlenebilmesi web yönetim arayüzü ile mümkün olabilmektedir. Bunun için,

Sürücü kurulumları tamamlandıktan sonra bilgisayarda kurulu web browser programını çalıştırınız.

Adres çubuğuna web adresi olarak http://10.0.0.2/ girip Enter a basınız.

Ekranda kullanıcı isminin ve şifresinin istendiği pencere çıktığında; User Name olarak admin yazınız, Password alanını boş bırakıp Tamam (OK) a basınız.

Kullanıcı adını ve şifreyi doğru girdiğiniz taktirde web browser da ana sayfa açılacaktır.

2.2 AdAdsl USB Modem Konfigürasyonu

Bağlı olduğunuz Internet Servis Sağlayıcı (ISS) değişik bağlantı modlarını desteklemektedir. AdAdsl USB Modem de ise bu ayarlar aşağıdaki gibi yapılabilir.

Ana sayfada bulunan Konfigurasyon menüsündeki WAN linkini seçiniz. WAN Konfigurasyonu sayfası ekrana çıkacaktır. Aşağıda WAN Konfigurasyon sayfasının fabrika değerleri görülmektedir.

Encapsulation, PPP – Kullanıcı adı ve PPP – Şifre parametreleri ISS tarafından verilmektedir.

VPI : VPI değeri Türk Telekom tarafından tanımlanmıştır ve değeri 8 dir.

VCI : VCI değeri Türk Telekom tarafından tanımlanmıştır ve değeri 35 dir.

Encapsulation : Türk Telekom tarafından Router ve Bridge bağlantı tipleri sağlanmaktadır. Bunun için;

- Türk Telekom tarafından sağlanan ADSL Router bağlantı tipi için PPPoA VC-Mux seçilmelidir.

- Türk Telekom tarafından sağlanan ADSL Bridge (RFC 1483) bağlantı tipi için ise 1483 Bridged IP LLC seçilmelidir (PPP – Kullanıcı adı ve PPP – Şifre boş bırakılmalıdır).

PPP – Kullanıcı adı : ADSL bağlantı için tanımlanmış kullanıcı adı’dir. (Bridged modda boş bırakılmalıdır.)

PPP – Şifre : ADSL bağlantı için tanımlanmış şifredir. (Bridged modda boş bırakılmalıdır.)

Otomatik Bağlan : Seçeneği işaretleyiniz.

Gerekli parametrelerin doğruluğunu kontrol ediniz ve girilmesi gereken parametreleri girerek Onay butonuna basınız.

Bağlantı Mod Konfigürasyonları için bu bölümde tanımlanmış ayarlar dışında başka bir ayarın değiştirilmesi gerekmemektedir.

Ana sayfada bulunan Konfigurasyon menüsündeki LAN linkini seçiniz. LAN Konfigurasyonu sayfası ekrana çıkacaktır.

DHCP Sunucu’nun, Aktif ve DHCP Adres Havuzu Seçimi’nin, Sistem Ayrılmış olduğunu kontrol ediniz.

Eğer, herhangi bir ayar değişikliği yapılırsa Onay butonuna basılması unutulmamalıdır.

Ana sayfada bulunan Konfigurasyon menüsündeki DNS linkini seçiniz. DNS Konfigurasyonu sayfası ekrana çıkacaktır. Bu sayfada, aşağıda görülen seçeneği işaretleyerek Onay butonuna basınız.

Ana sayfada bulunan Yonetici Haklari menüsündeki Cesitli Konfigurasyonlar linkini seçiniz. Cesitli Konfigurasyonlar sayfası ekrana çıkacaktır. Bu sayfada, aşağıda görülen seçenekleri işaretleyerek Onay butonuna basmanız tavsiye edilir. Bu ayarın yapılmamsı gerekli değildir.

Ayarları Kaydet/Yeniden Baslat linkini tıklayarak yaptığınız ayarların kalıcı olmasını sağlayınız.

AdAdsl USB Modem yeniden başlayacak ve ADSL bağlantısını kuracaktır.

ADSL bağlantısı, Durum menüsündeki ADSL link i ile girilebilen ADSL Durumu sayfasından izlenebilir. Hat durumunun SHOWTIME olması ADSL bağlantısının kurulduğunu gösterir. Veri hızı ile kullanılan band genişliği görülebilmektedir.

PPP otorumunun açıldığı ise Durum menüsündeki PPP link i ile girilen sayfadan izlenebilir. Ayrıca Ana Sayfa da WAN IP adresinin alınmış olması da PPP oturumunun açıldığını gösterir.

ADSL Durumu sayfasında, hat durumunun SHOWTIME olması PPP oturumunun açılmış olduğu -bir başka ifade ile Internet erişiminin sağlandığı- anlamına gelmez. Internet erişimi ancak PPP oturumunun açılması ile sağlanabilir.
http://onurcoskun.hareketforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Modem Hizlandirma
» Yüksek hızlı ve geniş menzilli modem
» Adsl Modem Teknik Servis No ları
» Modem alırken nelere dikkat ediLmeLi